rehabilitacja komorniki schodołaz używany

Kobiety powinny stosować najprostszą, jednocześnie jedną z najbardziej skutecznych metod profilaktyki raka piersi tak często jak to tylko możliwe, a przynajmniej raz w miesiącu. Samobadanie piersi jest ważnym elementem w walce z nowotworem, umożliwia bowiem wykrycie patologicznych zmian w tkance w bardzo wczesnym stadium. Samobadanie piersi dzieli się na kilka etapów, pierwszym z nich jest ocena ich wyglądu zewnętrznego.

Według zaleceń lekarzy należy zwrócić szczególną uwagę na ich kształt (ewentualne deformacje są niepokojącym objawem). Kobieta powinna również sprawdzić kolor skóry, która pokrywa tkankę, a także brodawki sutkowe (np. czy nie są one nienaturalnie wyciągnięte).

Następny etap polega na dociśnięciu każdej piersi z osobna i dotykając różne miejsca piersi, a także okolice pach i obojczyka zwracać szczególną uwagę na niepokojące zmiany (guzki, zgrubienia). Samobadanie jest podstawą walki z rakiem we wczesnym stadium. Bardzo proste w wykonaniu badanie może przyczynić się do wczesnego wykrycia niepokojących objawów, a co za tym idzie – również zmniejszeniem ryzyka dalszego rozwoju choroby.