Uzależnienie fizyczne
http://www.medident.pl
Uzależnienie fizyczne zwane jest też uzależnieniem fizjologicznym. Mówimy o nim wówczas, kiedy próba odstawienia danej substancji wywołuje w organizmie szereg konkretnych objawów somatycznych.
Wśród takich dolegliwości będących konsekwencją odstawienia danej substancji wyróżnia się m.in.
uczucie bólu, nudności i wymioty, drżenie mięśni. Pojawiają się też często kłopoty z zasypianiem czy utrzymujące się uczucie zimna.
Wśród substancji powodujących uzależnienie fizyczne wymienia się m.in.
nikotynę, alkohol etylowy, heroinę, morfinę, barbiturany (znane potocznie jako leki nasenne) , benzodiazepiny (leki psychotropowe), a także niektóre steroidy. Te ostatnie charakteryzują się tym, że potrafią wywołać silne uzależnienie fizyczne przy jednoczesnym braku uzależnienia psychicznego.
Próba uporania się z uzależnieniem fizycznym nie jest łatwa. Wśród metod walki z nim jest stopniowe zmniejszanie dawki substancji, od której dana osoba jest uzależniona.
Uzależnienie fizyczne jest tak silne, że gwałtowne odstawienie używki może być niebezpieczne dla organizmu.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Kremy ochronne dla dzieci
www.jovanka.co.uk Eleganckie sukienki do kostek idealnie nadają się na wesela Wybierając krem dla niemowlaka koniecznie trzeba uwzględnić porę roku. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest bezbronna wobec czynników zewnętrznych. Z tego powodu potrzebuje odpowiedniej ochrony zarówno przed słońcem, jak i
Kiedy do kariologa?
kardiolog poznań Niestety Polacy nadal udają się na konsultację do lekarza zbyt późno. Ważne jest, aby udać się na badania, gdy zauważamy pierwsze symptomy choroby. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do kardiologa? Kardiolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu krąż