uczulenia

Dzieci najczęściej chorują z powodu wrodzonych wad serca. Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko bardzo szybko się męczy (szybciej niż jego rówieśnicy), niewiele waży, ma omdlenia lub nadmiernie się poci – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Niestety często lekceważymy niepokojące objawy, które pojawiają się u dzieci.

Co więcej najczęściej wrodzone wady u dzieci, to właśnie wady serca. Kobiety w ciąży poddawane są specjalistycznym badaniom w celu rozpoznania wszelkich wad rozwojowych u dziecka, jednak nie zawsze są one na tyle dokładne, aby im zapobiec. Wiele wad serca wykrywanych jest jeszcze u noworodków, u małych dzieci choroby przebiegają najczęściej bezobjawowo.

Często dopiero w wieku szkolnym lekarz rodzinny zauważa niepokojące objawy. Jakie wrodzone wady serca występują najczęściej? Najczęściej występuje wrodzony ubytek przegrody międzykomorowej, w około 40% przypadków wada ta leczy się samoistnie. Wystepuje również ubytek przegrody między przedsionkowej, wady zastawki tętnicy płucnej i aorty, zespół Fallota, przerost prawej komory oraz wiele innych.

.

www.powiatzachodni.pl