www.omialab.pl

Nabyte wady serca występują dość rzadko, dlatego maja dużo mniejsze znaczenie kliniczne. W naszym poradniku jednak prześledzimy kilka przypadków, które pomogą uchronić przed nabyciem wady serca. U dzieci nabyte wady serca pojawiają się w wyniku infekcji i zazwyczaj dotyczą zastawek.

Niestety prowadzi to najczęściej do nieodwracalnego ich uszkodzenia, w skutek czego dochodzi do zwężenia lub niedomykania zastawek – może to doprowadzić do niewydolności serca. Aby uniknąć wad serca należy przeprowadzić badania diagnostyczne. Podstawowym badaniem jest echokardiografia, czyli USG serca.

Jest to precyzyjne badanie, które opiera się na rejestrowaniu przepływu krwi w sercu i naczyniach. USG serca jest wskazane w profilaktyce chorób układu krążenia. Wykonanie tego badania jest wskazane jeżeli podejrzewa się u pacjenta: różnego rodzaju wady serca (wrodzone lub nabyte), zapalenie wsierdzia i osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, chorobę niedokrwienną serca, choroby sercowo-płucne lub kardiomiopatie.

.