www.kpozpr.com.pl poradnia kardiologiczna poznań

Palenie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu. Każdy słyszał te słowa i większość się z nimi zgadza. Niestety nie wpływa to negatywnie na popularność papierosów. Tymczasem to właśnie od nich powinniśmy zacząć, jeśli na sercu leży nam… dobro samego serca. Palenie może być przyjemne, a za charakterystyczną reakcję organizmu odpowiada m.in. adrenalina.

Niestety to ona jest również odpowiedzialna za „problemy sercowe”. Gdy w organizmie znajduje się zwiększona dawka adrenaliny, serce zaczyna pracować wydajniej. Takie nagłe przyspieszenie nie ma jednak dobrego wpływ na jego zdrowie. Częste palenie to prosty sposób na zaburzenie regularnej pracy naszej życiowej pompy. Bezpośrednią przyczyną jest tu nikotyna oraz tlenek węgla. To one prowokują wydzielanie adrenaliny i sprzyjają zwiększonemu ciśnieniu oraz zmianom miażdżycowym. Jakby tego było mało, osoby palące papierosy mają we krwi zdecydowanie niższe stężenie „dobrego” cholesterolu HDL.

Jego zadaniem jest m.in. ochrona układu krwionośnego przed miażdżycą. Za mała ilość cholesterolu HDL sprawia, że w tętnicach pojawiają się zakrzepy, a te są bezpośrednią przyczyną zawałów serca i udarów mózgu. Dla nałogowych palaczy szczególnie złą wiadomością są statystyki na temat zawałów serca. Do wyobraźni przemawia fakt, że palacze mają zawały aż siedemnaście razy więcej. Jest tu jednak również dobra wiadomość.

Wystarczy rzucić palenie, by po pięciu latach ryzyko wyrównało się z osobami nigdy nie palącymi. Jeśli dołożymy do tego nieco sportu, w ciągu pięciu lat jesteśmy w stanie kilkukrotnie poprawić stan naszego zdrowia.

www.secret.info.pl