skleroterapia poznań stomatologia dziecięca rentgen zębów piątkowo najtaniej w Poznaniu

Udzielenie pierwszej pomocy osobie, która właśnie ma zawal jest bardzo ważne. Najważniejsze to zachować spokój i trzeźwość umysłu. Dzięki naszej pomocy chory ma większe szanse na przeżycie.

Podejrzewasz, że chory ma zawał? Koniecznie zadzwoń na pogotowie. Karetka przyjedzie za kilka minut, więc możesz wykonać kilka rutynowych czynności. Jeżeli chory leży na ziemi, postaraj się ułożyć go w taki sposób, aby ucisk na serce był jak najmniejszy.

Bezpieczna pozycja to taka, gdy chory leży i ma lekko podniesiony tułów. Ważny jest miarowy oddech – jeżeli osoba z podejrzeniem zawału ma szal lub krawat – zdejmij je. Możesz również rozpiąć guziki w koszuli oraz zdjąć wszelkie ubrania, które uniemożliwiają swobodne oddychanie.

Niektórzy chorzy mają przy sobie nitroglicerynę, która może uratować życie. Ważne jest, aby lek ten włożyć pod język. Składniki spod języka szybciej się wchłaniają do organizmu.

Jeżeli pacjent przestanie oddychać musisz zastosować sztuczne oddychanie oraz regularne uciskanie klatki piersiowej – reanimację..