Według różnych szacunków, na zawał serca umiera od 150 do 200 tysięcy Polaków rocznie. Choroba ta zbiera śmiertelne żniwo nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. Nic dziwnego, że tak wiele osób się jej obawia.
O zawale serca warto wiedzieć jak najwięcej – informacje o jego przyczynach i objawach mogą uratować życie nam lub naszym bliskim. Zawał serca powstaje na skutek niedokrwienia serca. Najczęściej jego bezpośrednią przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym.
Takie pękniecie sprawia, że wokół blaszki tworzy się skrzeplina. Ta natomiast zamyka naczynie wieńcowe, co skutkuje całkowitym zablokowaniem napływu krwi do mięśnia sercowego. Leczenie skutków zawału serca to długotrwały proces, wymagający pomocy specjalisty.
Istnieją jednak również pośrednie przyczyny, które często przyczyniają się do wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Jedną z nich może być choroba niedokrwienna serca. Ta z kolei zwykle spowodowana jest przez rozwój miażdżycy.
Jej występowanie oznacza, że naczynia krwionośne zostają zwężone przez blaszkę miażdżycową w taki sposób, że zapotrzebowanie serca na tlen będzie większe, niż możliwości organizmu by go dostarczyć.