Beata Pala http://www.gabinetpsychologiczny.zgora.pl/

Zdajemy sobie sprawę, iż osoby uprawiające jakikolwiek sport, nie chodzi tutaj tylko o sportowców wyczynowych, ale także i o amatorów, będą posiadały o wiele większe zapotrzebowanie energetyczne, aniżeli ktoś, prowadzący spokojny, przeciętny tryb życia. Oczywistym jest fakt, iż im więcej energii musimy włożyć w trening, im więcej wysiłku nas on kosztuje, tym większe mamy zapotrzebowanie na składniki dające nam wspomnianą energię. Zarówno ilość jak i jakość wszelkich posiłków spożywanych przez sportowców, jest ściśle i bezpośrednio związana z dyscypliną, jakiej się oni poświęcają.

Zależy także od intensywności poszczególnych treningów. Jednakże nie są to wszystkie czynniki, o których powinniśmy tutaj wspomnieć. Jak zawsze różnica płci, wieku, budowy ciała i ich poszczególnych cech antropometrycznych decydują o bardzo zróżnicowanym wydatkowaniu, a co za tym idzie i zapotrzebowaniu, na energię.

Oznacza to, że każdy ze sportowców powinien mieć ustalony osobny i swoisty plan żywieniowy, uwzględniający wszystkie wspomniane wcześniej czynniki.

www.powiatzachodni.pl